Glejbjerg SF - Rødding IF 1 - 3 (1 - 2)
Målscorer, RIF: 1-1 Carsten Jessen, 1-2 Jeppe Venø, 1-3 Henrik Hagen
Af Christer Jørgensen, cheftræner for serie 3 herrer
Vi havde en del afbud til mandagens kamp, så der var hele 4 ændringer fra holdet, som sikkert slog Hygum. Desuden fik vi noget af en chokstart, da Glejbjerg, efter noget af et koks i forsvaret, gjorde det til 1-0 allerede efter 30 sek.
Men trods afbud og dårlig start fik vi det gode spil frem igen. Vi holdte os til det taktiske koncept med at forsøge at spille bolden rundt og spille den ud i de frie områder. Dette lykkedes rigtig godt, og vi kom frem til flere gode chancer - først lagde Søren Lund op til Carsten Jessens udligning til 1-1, så lagde han op til endnu et mål, da han fandt Jeppe Venø og alt var vendt på hovedet igen. Godt kommet igen drenge.
I anden halvleg faldt vores niveau lidt, og efter et dumt gult kort så det igen sort ud. Vi red dog stormen af og efter et skud på stolpen af Søren Lund afgjorde Henrik Hagen sagen til en dejlig sejr på 3-1, hvilket formentlig afgør, at vi også spiller i serie 3 igen i næste sæson. Vi har i hvert fald rigeligt med matchbolde nu til selv at afgøre dette, og den første kommer tirsdag aften imod Agerbæk. Det ville være dejligt allerede at sætte tingene helt på plads ved den lejlighed, og det satser vi i hvert fald også på.
Det ser rigtig godt ud for fremtiden. Vi havde mandag et meget ungt hold med kun 3 spillere over 25 år, og det er dejligt, at de unge begynder at tage ansvar, og jo mere rutine de får, jo bedre ser det også ud for fremtiden.
Kampens spiller: Henrik Hagen, desuden var Søren Lund godt spillende med oplæg til alle 3 mål.